До уваги споживачів комунальних послуг!Держпродспоживслужба здійснює позапланові заходи державного контролю у сфері надання житлово-комунальних послуг!
Шановні споживачі комунальних послуг, Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області нагадує, що 12 березня 2024 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 8 березня 2024 року № 261 відповідно до якої поновлено позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері житлово-комунальних послуг в умовах воєнного стану.
Отже, наразі Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області,відповідно до покладених на неї повноважень, здійснює позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, захисту прав споживачів та метрологічного нагляду у сфері надання житлово-комунальних послуг за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини.
Відповідно до чинного законодавства однією із підстав проведення позапланового заходу є обґрунтоване звернення фізичної особи, або групи фізичних осіб, яке необхідно направити до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області одним із таких способів:
заповнити форму на офіційному сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області за посиланням;
в паперовому вигляді на поштову адресу: вул. Шевченка, 53, м. Хмельницький, 29001.
Для розгляду звернення по суті та проведення позапланової перевірки, у зверненні, відповідно до частини сьомої статті 5 Закону України «Про звернення громадян», має бути зазначено:
прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи;
місце проживання фізичної особи;
викладено суть порушеного питання;
письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати;
в електронному зверненні також має бути зазначено електронну адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним.
Електронне звернення, якщо воно надсилається без використання електронного цифрового підпису, повинно мати вигляд сканованої копії та/або фотокопії підпису.
Також у зверненні необхідно обов’язково зазначити найменування суб’єкта господарювання, що надає комунальні послуги, його адресу місця здійснення господарської діяльності та додати копії документів, що підтверджують порушення викладені у зверненні, зокрема, копію договору із суб’єктом господарювання, який надає ті чи інші комунальні послуги, квитанції про нарахування плати за відповідні комунальні послуги, тощо. Отже, шановні жителі області, ви можете звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області у разі якщо у вас є сумніви в правильності встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги, якщо послуга не надається, або надається неналежної якості, з питання здійснення перерахунку за надання послуг не в повному обсязі або іншим чином не дотримуються умови договору про надання послуг, недотримуються правила застосування засобів вимірювальної техніки (лічильників), які використовуються для обліку наданих послуг.
В Україні введений в дію Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю”.
Це важливий крок до створення безпечного середовища для кожного з нас.
Адже задекларована зброя — це контроль і порядок, а прихована — ризик і небезпека.
Декларуй у поліції — зберігай відповідально. Комунікаційна кампанія здійснюється за підтримки Секретаріату ОБСЄ в межах проєкту «Підтримка зміцнення потенціалу державних органів влади України у запобіганні та боротьбі з незаконним обігом зброї, боєприпасів та вибухових речовин в усіх його проявах».
Дітям-потерпілим в кримінальному провадженні держава гарантує безоплатні послуги адвоката
Щоб отримати такі послуги, потрібно звернутися до системи БПД — найближчого бюро правничої допомоги. У бюро вам допоможуть написати звернення про надання дитині безоплатної вторинної правничої допомоги, тобто для призначення адвоката. Послуги адвоката оплачуються з Державного бюджету України.
Для чого це потрібно
Коли дитина стає потерпілою у кримінальному провадженні, важливо, щоб під час слідства її інтереси були захищені. У обвинувачених у кримінальному провадженні адвокат завжди є.
Які документи треба подати для призначення адвоката
свідоцтво про народження дитини;
витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань, в якому зазначено, що дитина є потерпілою в кримінальному провадженні;
якщо ви не батьки (усиновлювачі) дитини — то документ, що підтверджує ваші повноваження, як законного представника.
Приклади допомоги
На користь неповнолітньої потерпілої стягнули понад 200 тисяч відшкодування моральної та матеріальної шкоди
Марія – неповнолітня, яка постраждала від сексуального насильства. Кривдника покарали.
«Марія зазнала фізичних та моральних страждань. Крім цього, ситуація набула розголосу серед односельців та в школі. Через це вона зазнала ще більшого стресу і перебуває в пригніченому стані», – розповідає мама дівчинки.
Щоб стягнути моральну та матеріальну шкоду з кривдника, мати Марії в інтересах доньки звернулась до системи БПД.
Діти мають право безоплатну правничу допомогу зі зверненням до суду. Тож представляти інтереси уповноважили юристку бюро.
Юристка вивчила обставини справи та підготувала до суду позовну заяву. В обґрунтуванні позову фахівчиня зазначила, що відповідач вчинив злочин відносно дівчини, вироком суду він був визнаний винуватим у вчиненні кримінального правопорушення і йому призначено покарання — 13 років позбавлення волі. До заяви додали виписку з медичної карти дівчини та квитанції, які підтверджують витрати на лікування.
Суд позов задовольнив в повному обсязі та ухвалив стягнути із відповідача 200 тисяч грн моральної та 3 тисячі грн матеріальної шкоди.
Стартувала друга хвиля програми з навчання та працевлаштування ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин “Разом”
Розпочався прийом заявок на участь у другій хвилі програми з навчання та працевлаштування «Разом» – проєкті для ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин, який реалізує Національна енергетична компанія «Укренерго» спільно з Українським ветеранським фондом за підтримки Lobby X та Veteran Hub.
Учасники програми зможуть з нуля опанувати конкурентну професію, а відтак працевлаштуватися в НЕК «Укренерго».
Який фах можна здобути:
електрослюсар / електрослюсарка з ремонту устаткування розподільних пристроїв;
електромонтер / електромонтерка з обслуговування підстанції.
Переваги програми:
програма створена для людей, які мають лише базові знання в галузі енергетики або не мають їх взагалі, проте хочуть працювати саме за цим фахом;
вакансії по всій Україні;
після завершення курсу його учасники отримають всі необхідні знання та вміння, а найголовніше – гарантоване місце роботи;
в програмі немає вимог щодо досвіду роботи, віку чи статі кандидатів, головне – бажання навчатись та працювати.
Реєстрація вже відкрита і триватиме до 20 листопада. Оголошення результатів відбору – до 29 листопада, початок навчання – вже у грудні.
Як відбуватиметься навчання:
перші 3 тижні — опанування теорії професії на базі корпоративного навчального центру НЕК «Укренерго» поблизу міста Вінниці;
17 тижнів практики безпосередньо на робочому місці на визначених об’єктах НЕК «Укренерго».
Проживання, харчування, проїзд — за кошти компанії.
Детальна інформація про програму, вимоги до кандидатів та реєстрація для участі – за посиланням: https://ua.energy/together.html
Зазначимо, що шість учасників першої хвилі програми, серед яких одна жінка, вже успішно завершили навчання теоретичного курсу та розпочали практичне навчання на робочих місцях. Чому ветерани та ветеранки обирають роботу в енергетичній галузі — читайте на сайті проєкту.
Український ветеранський фонд презентував путівник “Шлях ветерана” — практичний інструмент для ветеранів та їхніх родин
У Києві відбулася презентація путівника “Шлях ветерана”, який насамперед покликаний спростити процес звільнення з військової служби та допомогти захисникам і захисницям адаптуватися до цивільного життя. Упорядкували посібник юристи Українського ветеранського фонду за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, а поширюватимуть через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
У заході взяли участь представники органів державної влади, міжнародних інституцій, громадських організацій, а також захисники та захисниці.
«Шлях ветерана» — універсальний довідник для тих, хто звільняється зі служби або стикається з викликами соціальної адаптації. У путівнику зібрано покрокові алгоритми дій щодо звільнення з різних причин: за станом здоров’я, віком чи після повернення з полону. У ньому є відповіді на питання про оформлення виплат та отримання соціальних гарантій для військових і членів їхніх родин.
“Сьогодні ми вже маємо значну кількість ветеранів та ветеранок, які звільняються зі служби з різних причин: через травми, поранення або сімейні обставини. Саме тому ми маємо розробляти ефективні механізми підтримки та супроводу цих людей. Одним із таких механізмів є посібник «Шлях ветерана», над яким працювала команда Українського ветеранського фонду. ТЦК та СП — перша точка входу для наших захисників та захисниць, коли вони повертаються додому, тому надзвичайно важливо спрямовувати, координувати і направляти людей на їхньому непростому шляху повернення та подальшої реінтеграції до цивільного життя”, — зазначила заступниця Міністра у справах ветеранів України Юлія Кіріллова.
Ідея створити “Шлях ветерана” зʼявилася в результаті аналізу запитів військових, ветеранів та їхніх родичів, з якими вони звертаються на Гарячу лінію кризової підтримки Українського ветеранського фонду. Про це розповів один із авторів путівника, юрист фонду та ветеран Ярослав Хоменко.
“Ми дійшли висновку, що наразі цим людям дуже не вистачає на руках підказок, які б могли направляти їх, коли виникає потреба розвʼязання їхніх правових проблем. Щоб створити путівник, ми ретельно проаналізували, які питання найбільше хвилюють наших захисників та захисниць, і акумулювали необхідну інформацію в невеличкому посібнику. Він допоможе зрозуміти, на якому етапі людина перебуває зараз, які кроки має здійснити надалі”, — пояснив юрист.
Оскільки по консультації до Українського ветеранського фонду часто звертаються родичі загиблих та зниклих безвісти захисників і захисниць, частину видання складають алгоритми дій для сімей військових, які зникли безвісти чи потрапили в полон, а також рекомендації для родичів загиблих захисників щодо отримання пільг і соціальних виплат.
“Цей путівник буде корисним не тільки для військовослужбовців, але й для їхніх родин, особливо для членів сімей бійців, які потрапили в полон чи зникли безвісти. Зазвичай родичам таких військових доводиться шукати інформацію в різних джерелах, витрачаючи на пошуки багато часу. Тому дуже важливо, що тепер ми маємо посібник, у якому систематизовано та узагальнено всі потрібні відомості”, — підкреслив начальник управління з питань реалізації соціальних гарантій Міністерства оборони України, полковник Ярослав Кілініченко.
Як йшлося під час презентації, посібник не просто спрощує для військових проходження бюрократичних процедур, а дає чіткі практичні рекомендації, які допоможуть уникнути додаткових труднощів.
Реалізувати цю важливу ініціативу вдалося завдяки підтримці Міжнародного фонду “Відродження”.
“Дуже важливо, що в нагальний момент наша інституція долучилася до підтримки захисників, захисниць та їхніх родин, що ми маємо змогу підсилити державну установу, яка працює в цьому напрямі. Думаю, що путівник «Шлях ветерана» допоможе багатьом родинам, тому дуже вдячна, що наша співпраця з Українським ветеранським фондом вдалася і її результат буде корисний ветеранам та ветеранкам”, — зауважила менеджерка програм Міжнародного фонду “Відродження” Ольга Гальченко.
Гриби – це одне з найцікавіших явищ природи, цінний та поживний харчовий продукт. Однак, серед грибів є багато отруйних, які здатні викликати харчові отруєння, або навіть смерть. Із настанням грибної пори знову люди отруюються, хворіють, а часом і вмирають.
В Шепетівському районі в жовтні 2024 року зареєстрований один випадок отруєння грибами.
Нажаль отруєння можуть виникати не тільки при вживанні отруйних грибів. Їстівні гриби іноді також можуть становити небезпеку для здоров’я.
Тому вимушені ще раз нагадати про основні правила збирання грибів та основні симптоми отруєння і першу допомогу.
Збирайте тільки ті гриби про які ви впевнено знаєте, що вони їстівні.
Гриби, що викликають сумнів, не слід вживати в їжу і пробувати на смак.
Ніколи не збирайте і не їжте гриби, що у підстави ніжки мають клубневидне потовщення з оболонкою (як, наприклад, у блідої поганки).
Якщо ви збираєте печериці, звертайте особливу увагу на колір пластинок. Ніколи не збирайте печериці, що мають пластинки білого кольору. У їстівних печериць пластинки швидко рожевіють, а потім темніють. У смертельно небезпечної блідої поганки, схожої по зовнішньому вигляду з печерицею, пластинки завжди білого кольору.
Ніколи не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві та зіпсовані.
Не їжте гриби в сирому вигляді.
Не вірте поширеній думці про те, що отруйні гриби викликають потемніння цибулини чи срібних предметів, якщо їх опустити в посуд, де варяться гриби. Це неправильне уявлення!
Не збирайте гриби, навіть їстівні, у міських парках, скверах, дворах, а також уздовж автомобільних доріг та залізниць. Гриби накопичують отруйні речовини і стають непридатними для вживання.
Принесені додому гриби повинні бути в той же день розібрані по окремих видах і знову ретельно переглянуті. Усі сумнівні, а також переспілі, в’ялі гриби потрібно, не шкодуючи, викинути. Нижню частину ніжки, забруднену землею, зрізують, а гриби ретельно очищають від піску та сміття. Гриби повинні бути в день збору чи не пізніше наступного ранку піддані кулінарній обробці.
Не купуйте гриби з рук у приватних осіб у місцях несанкціонованої торгівлі.
Не вживайте спиртні напої під час споживання грибів – це прискорює всотування отрути.
Не давайте гриби дітям та особам, котрі страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
При грибному отруєнні, навіть при легкому, дуже важливо своєчасно звернутись за медичною допомогою. Чим раніше отруту буде виведено з організму, тим більше шансів у потерпілого вижити. Часто від того, як вчасно хворому надано медичну допомогу, залежить життя людини.
Основні симптоми отруєння грибами такі: головний біль, запаморочення, загальна слабкість, нудота, блювання, спрага, пронос із кров’ю, який супроводжується болем у животі.
При найперших ознаках отруєння необхідно терміново звернутись за медичною допомогою!
Перша допомога :
якнайшвидше промити шлунок – випити підсоленої води та викликати у потерпілого штучне блювання;
незважаючи на тимчасове полегшення самопочуття потерпілого після промивання шлунку, необхідно викликати лікаря для надання кваліфікованої медичної допомоги;
слід госпіталізувати всіх членів сім’ї чи всіх осіб, котрі вживали, навіть у незначній кількості, гриби разом із потерпілим.
Отже, якщо ви бажаєте здоров’я собі та своїм близьким, будьте обережні при збиранні та вживанні грибів.
Український ветеранський фонд запрошує ветеранів та ветеранок пройти онлайн-опитування
Український ветеранський фонд запрошує ветеранів та ветеранок взяти участь у онлайн-опитуванні про їхні актуальні потреби.
Зокрема, захисникам та захисницям пропонують розповісти, чи хотіли б вони зайнятися власною справою, якої підтримки потребують найбільше, якими державними послугами та пільгами користуються, з якими викликами стикаються, чи відчувають повагу до ветеранів з боку суспільства.
Опитування повністю анонімне і проводиться задля визначення думки безпосередньо ветеранів російсько-української війни щодо їхніх актуальних потреб, проблем та сприйняття у суспільстві.
Нагадаємо, що Український ветеранський фонд систематично проводить дослідження для визначення потреб ветеранів та ветеранок. Результати досліджень дають змогу краще зрозуміти, які послуги, ресурси та програми необхідно впроваджувати, є важливими для формування ефективної системи підтримки захисників та захисниць. Усі дослідження фонду – за посиланням: https://bit.ly/3HchUKO.
Чи правда, що військовослужбовці та їхні дружини/чоловіки можуть не платити за кредитом
Чи правда, що військовослужбовці та їхні дружини/чоловіки можуть не платити за кредитом? Ні, платити за кредитом треба. Але є пільги. Які саме та як ними скористатися роз’яснюють юристи системи безоплатної правничої допомоги.
Військовослужбовці та їхні дружини/чоловіки мають право не сплачувати:
відсотки за користування кредитом;
штрафи за прострочення платежів;
пеню за невиконання зобов’язань на період дії особливого періоду.
Пільгою можуть скористатися і дружини/чоловіки військовослужбовців.
Пільги мають надавати не тільки банки, але й кредитні спілки, ломбарди та інші надавачі фінпослуг.
Виняток: якщо це кредит на авто, будинок чи квартиру — доведеться платити і відсотки за кредитом, і нараховані страхові виплати, штрафи чи пеню. Тому що ці пільги не поширюються на кредитні договори щодо придбання автомобілів та майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об’єкта нерухомості, об’єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них).
Пільга не активується автоматично
Потрібно письмово повідомити кредитодавця про проходження служби та надати підтверджуючі документи.
Точний перелік документів варто уточнювати у кредитодавця, але основний перелік приблизно такий:
Для військовослужбовців:
військовий квиток, у якому в відповідних розділах здійснюються службові відмітки;
витяг із наказу;
довідка про призов військовозобов’язаного на військову службу.
Для резервістів:
витяг із наказу;
довідка про зарахування до списків військової частини.
Для дружин або чоловіків військовослужбовців:
витяг із ДРАЦСу про державну реєстрацію шлюбу (у витягу має бути зазначено обов’язково зазначено ПІБ дружини та чоловіка, дата видачі витягу повинна бути не більше 1 року до моменту подання в банк);
пакет документів, який підтверджує право на отримання військовослужбовцем пільгових умов обслуговування кредиту залежно від категорії.
Далі варто звернутися до банку із заявами:
Про проведення звірки зобов’язань та отримати довідку із сумою залишку заборгованості по тілу кредиту, а також відсотках, комісіях, штрафах тощо.
Про звільнення від сплати відсотків, комісій, штрафів по кредиту, а також про звільнення від сплати страхових платежів, якщо такі передбачені кредитним договором.
Що робити, коли банк чи інша фінансова установа не задовольнила заяву або подала на вас позов
Такі дії — неправомірні. Варто звернутися з письмовою скаргою до керівництва фінансової установи. Або відразу до Національного банку України. НБУ може перевірити фінансову установу та усунути порушення.
Де отримати юридичну підтримку
Допомогу із написанням скарг усі військові можуть отримати від системи безоплатної правничої допомоги.
Якщо ви отримали позов від фінустанови, то можете подати на нього відзив, в якому зазначити, що є військовослужбовцем/вицею, та додати документи, які це підтверджують.
Ветеранам війни допомога зі зверненням до суду (наприклад, складання відзиву, представництво інтересів у суді) надається безкоштовно. На підставі ст. 14 ЗУ «Про безоплатну правничу допомогу».
Військовослужбовці без статусу УБД, а також дружина або чоловік військовослужбовця/виці можуть звернутися до системи безоплатної правничої допомоги по консультації, роз’яснення, допомогу у складенні документів (скарг, заяв тощо), крім документів для звернення до суду. Однак якщо вони мають також статус переселенця (ВПО) або інший з передбачених ст. 14 ЗУ «Про безоплатну правничу допомогу», то можуть отримати допомогу із зверненням до суду на підставі цього статусу.
24 вересня 2024 року в місті Хмельницький відбулися Загальні збори Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України. У роботі Зборів взяли участь сільські, селищні, міські голови громад-членів Асоціації міст України Хмельниччини.
До обговорень актуальних питань органів місцевого самоврядування краю долучився Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. Головував на засіданні Голова Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України, Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.
Під час Зборів були розглянуті питання:
– діяльність Асоціації міст України в умовах воєнного стану. Формування Державного бюджету та бюджетів громад в умовах воєнного стану на 2025 рік;
– підготовка до опалювального сезону 2024/2025;
– проєкти підтримки військовослужбовців у громадах;
– розвиток громад: можливості, проблеми та перспективи. Обговорення пропозицій щодо розвитку та проблем місцевого самоврядування.
У вітальному слові Олександр Симчишин зазначив, що наразі перед громадами стоїть чимало викликів, які важливо розуміти та правильно реагувати на них. Тож під час Зборів хочуть узгодити спільну позицію громад Хмельниччини і працювати разом над вирішенням наявних проблем.
«Окремо хочу подякувати усім громадам за єдність. Ми за тисячі кілометрів від лінії фронту, але теж відчуваємо наслідки війни. Приємно, що після ворожих атак ви телефонуєте, пропонуєте допомогу матеріалами і робочими руками. Це і є приклад гарної співпраці і максимальної допомоги один одному», – наголосив Олександр Симчишин.
Олександр Слобожан, вітаючи учасників Загальних зборів, підкреслив, що наразі основні зусилля муніципалітети спрямовують на всебічну допомогу Силам оборони. Зазначив, що вона потребує суттєвого фінансового ресурсу. Одним із його джерел міг би бути «силовий» ПДФО, однак, його торік вилучили із бюджетів громад у державну казну.
Перейшовши до обговорення питань порядку денного Голова регіонального відділення Асоціації міст України Олександр Симчишин продовжив цю тему. Наголосив, що вилучення у громад «військового» і «силового» ПДФО не принесло бажаних результатів:
«Звісно ж, допомога війську – пріоритет. Навіть в умовах обмежених ресурсів громади продовжують забезпечувати захисників необхідним. До слова, кількість запитів від Сил оборони не зменшилась, а зросла в рази. Ми могли за цей час закупити тисячі дронів, РЕБів та закрити ще більше потреб наших військових. Але кошти вилучили, хоч і не змогли освоїти повністю».
Цю позицію підтримали у своїх виступах міський голова Шепетівки Віталій Бузиль, міський голова Деражні Андрій Ковпак, селищний голова Ярмолинець Андрій Шутяк, заступник міського голови Старокостянтинова Володимир Богачук.
Виконавчий директор Асоціації міст України розповів про важливість змін до Бюджетного кодексу України та підготовку проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Підкреслив, що Асоціація міст України надала понад 50 пропозицій до бюджетних законопроєктів в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин. Головні з них:
– Встановити на постійній основі зарахування до бюджетів територіальних громад 64% ПДФО;
– Зупинити в умовах воєнного стану вилучення з бюджетів територіальних громад реверсної дотації;
– Відновити із 2025 року зарахування до бюджетів територіальних громад ПДФО з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу;
– Здійснити належну компенсацію бюджетам територіальних громад втрат ПДФО з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, за 2024 рік;
– Передбачити додаткову дотацію з державного бюджету місцевим бюджетам громад, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією рф – не менше 35 млрд гривень;
– Списати заборгованість в обсязі 9 млрд гривень місцевих бюджетів перед державним бюджетом за отримані безвідсоткові позики минулих періодів;
– Передбачити субвенцію на облаштування укриттів у місцях масового скупчення людей;
– Зняти обмеження щодо використання вільних залишків місцевих бюджетів;
– Забезпечити належний рівень фінансування освітньої сфери;
– Вирішити питання погашення державою заборгованості з різниці в тарифах, на послуги теплопостачання, гарячого водопостачання, водопостачання та водовідведення в обсязі 64 млрд гривень.
«Такі зауваження і пропозиції були озвучені під час бюджетних консультацій на початку вересня. Вважаємо їх абсолютно обґрунтованими», – сказав Олександр Слобожан.
Обговорюючи проблематику підготовки до опалювального сезону 2024/2025 член Правління Асоціації міст України, міський голова Славути Василь Сидор зазначив, що критично важливо відстоювати справедливу компенсацію громадам за стримування тарифів на комунальні послуги для населення.
«На кожній зустрічі із профільними міністерствами ми нагадуємо про Меморандум, укладений ще 30 вересня 2021 між Урядом, НАК «Нафтогаз України», Офісом Президента України та Асоціацією міст України. Ним визначено, що однією з головних умов безперебійного проходження опалювального сезону 2021-2022 років є забезпечення відшкодування підприємствам теплопостачання заборгованості з різниці в тарифах. Тож маємо право вимагати його дотримання», – пояснив позицію Правління Асоціації міст України Василь Сидор.
Також нагадав про невиконання норм чинного законодавства, які гарантують отримання в повному обсязі соціально-економічної компенсації ризиків населення, що проживає в 30-кілометровій зоні спостереження АЕС. Учасники Зборів підтримали включення цього зауваження до пропозицій від регіонального відділення Асоціації міст України до бюджетних законопроєктів в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин на 2025 рік.
На запрошення виконавчої дирекції регіонального відділення Асоціації міст України до засідання долучилась Катерина Луцик, директорка КЗ «Ветеранський простір» Хмельницької міської ради, ветеранка. Вона розповіла присутнім про роботу нещодавно створеної в обласному центрі комунальної установи, розкрила тему ветеранської політики у громадах та поділилась досвідом створення і діяльності успішного простору для діючих і колишніх військовослужбовців. Домовилась про подальшу співпрацю із регіональним відділенням Асоціації міст України та громадами Хмельниччини.
У рамках підписаного з Асоціацією міст України Меморандуму про співпрацю, перед учасниками виступив Володимир Кучерявий, начальник управління середнього бізнесу АТ «УКРЕКСІМБАНК» у Хмельницькому. Він розповів очільникам громад про можливості фінансування та кредитування муніципального та комунального сектору під час війни. У підсумку, Загальні збори Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України обговорили нагальні проблеми місцевого самоврядування області й України, визначили шляхи спільного їх вирішення. Також ухвалили пропозиції до бюджетних законопроєктів на 2025 рік в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин. Учасники засідання підтримали позицію Асоціації міст України і вирішили спрямувати відповідні звернення до народних депутатів, Голови Верховної Ради України, Уряду та профільних міністерств.
Серед загроз, що постали сьогодні перед Україною, є й такі, які можуть мати негативні наслідки для навколишнього середовища, аграрного комплексу та м’ясопереробної промисловості країни.
Маємо на увазі широке загострення ситуації щодо розповсюдження вірусу африканської чуми свиней (АЧС) на території України.
В України африканська чума свиней з’явилася відносно давно, в 1977 році в Одеській області, ситуація почала загострюватися впродовж останніх років.
АЧС сьогодні є одна з найнебезпечніших хвороб для свиней, яка викликає майже 100% смертність тварин проти якої на даний час не існує лікування та щеплень, лише профілактичні заходи.
У зв’язку з цим Шепетівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області звертається до власників особистих селянських господарств, свиногосподарств, заготовачів тварин, мисливців.
Хвороба не становить небезпеки для людей, люди не хворіють на АЧС. Однак, аби убезпечити своє господарство від африканської чуми та уникнути економічних збитків, варто дотримуватись основних заходів безпеки. Зокрема, не купувати м’ясо та м’ясопродукти на стихійних ринках, годувати свиней тільки тією їжею, що пройшла термічну обробку, унеможливити контакт свиней з дикими тваринами.
Зважаючи на те, що основним джерелом поширення інфекції є хворі тварини, які виділяють у навколишнє середовище вірус, у разі підозри на АЧС домашніх свиней чи диких кабанів необхідно терміново сповістити фахівця ветеринарної медицини.
Пам’ятаймо: легше застерегти, аніж побороти! Якщо дотримуватися заходів безпеки, можна уникнути поширення хвороби на території нашого краю.
Профілактика: Власникам господарств та особистих підсобних господарств, у яких є свинопоголів’я, необхідно дотримувати низки правил, виконання яких дозволить зберегти здоров’я тварини й уникнути економічних втрат:
– надавати поголів’я свиней для проведення ветслужбою вакцинацій (обов’язкове проведення вакцинацій проти класичної чуми свиней);
– утримувати поголів’я в закритому режимі (територія огороджена, наявність дезбар’єру при в’їзді та виїзді, дезкилимків при вході і виході у приміщення, побутові приміщення за типом санпропуску, заборона надходження на територію сторонніх осіб, транспорту, бродячих собак, котів, тварин утримувати в приміщеннях, а не на вигульних двориках), не допускати вільного вигулу свиней на території населених пунктів, особливо в лісовій зоні;
– щодекадно обробляти свиней і приміщення для їхнього утримання від кліщів, вошей, бліх, постійно вести боротьбу із гризунами;
– не завозити свиней без узгодження з Шепетівським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, переміщення свиней проводити лише за наявності супровідних ветеринарних документів;
– не використовувати без термічної обробки корми тваринного походження, особливо відходи від забою тварин в раціонах свиней (обов’язкове кип’ятіння харчових відходів впродовж 30 хвилин, які згодовувати свиням після охолодження);
– щоденно проводити клінічний огляд свинопоголів’я, про всі випадки захворювання свиней негайно повідомляти Шепетівську дільничну лікарню ветеринарної медицини за тел. 4-14-22, чи ветеринарні установи по зонах обслуговування;
– не проводити забій тварин без обов’язкового огляду спеціалістом державної служби ветеринарної медицини;
– не допускати завезення тварин і продуктів тваринного походження із неблагополучних територій.
Шепетівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області