Як система безоплатної правничої допомоги допомагає постраждалим від домашнього насильства
Від початку 2023 року система безоплатної правничої допомоги понад 1,5 тис. разів надавала допомогу зі зверненням до суду людям, які постраждали від домашнього насильства чи насильства за ознакою статі. У понад 1,4 тис. випадків така допомога надавалася жінкам, у майже 120 випадках – чоловікам).
Серед поширених запитів цієї категорії клієнтів — отримання обмежувального припису щодо кривдника, розірвання шлюбу, а також стягнення аліментів на дітей. Розповідаємо, як постраждалим від домашнього насильства отримати безоплатну правничу допомогу та в яких випадках може допомогти система БПД.
Постраждалі від домашнього насильства мають право на усі види послуг від системи безоплатної правничої допомоги: від консультацій до представництва інтересів у суді.
Допомогу штатних юристів центрів з надання безоплатної правничої допомоги або адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, ці люди можуть отримати, наприклад, для:
- представництва інтересів в суді чи в інших державних органах;
- складення необхідних документів: заяви до поліції, заяви на видавання обмежувального припису, заяви на відшкодування матеріальної / моральної шкоди, заяви до суду про бездіяльність слідчого тощо;
- отримання направлення до шелтера / притулку для постраждалих від домашнього насильства;
- розв’язання інших правових проблем, у тому числі в судовому порядку.
Приклади допомоги
Постраждалу від домашнього насильства ледь не притягнули до адміністративної відповідальності
Того вечора між пані Вірою та її чоловіком виникла сварка. Перебуваючи напідпитку, той ображав її, принижував, погрожував. Психологічний тиск супроводжувався нецензурною лайкою. Налякана жінка зачинилася в окремій кімнаті та зателефонувала до поліції.
Поліцейські приїхали за 30-40 хвилин. За цей час чоловік заснув. Пані Віра розповіла правоохоронцям, що сталося, та попросила захистити її. Жінка благала вжити заходів до чоловіка та провести із ним профілактичну бесіду, на що поліцейські в грубій формі відмовили їй. Натомість почали висувати пані Вірі претензії щодо неправдивого виклику поліції. Потім правоохоронці розвернулися та пішли.
Через місяць після цього випадку жінка отримала постанову, в якій зазначено, що її притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП за завідомо неправдивий виклик спеціальних служб та накладено штраф у розмірі 850 грн.