Допомога по безробіттю: умови призначення, тривалість та розмір виплати
Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості за місцем перебування на обліку безробітного і виплачується в установленому порядку через банківські установи. Виплати здійснюються не рідше двох разів на місяць, а за згодою безробітного — раз на місяць. Період, за який відбувається нарахування допомоги, обмежується датою, що передує дню останнього відвідування безробітним центру зайнятості.
7 травня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» від 21.04.2022 № 2220-IX. Законом визначені умови призначення допомоги:
- допомога призначається з першого дня надання статусу безробітного;
- для внутрішньо переміщених осіб допомога встановлюється на підставі відомостей, наявних в державних реєстрах, а також податкової звітності за останній звітний період – IV квартал 2021 року або річної звітності за 2021 рік;
- виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів.
Розмір та тривалість виплати допомоги.
Розмір допомоги по безробіттю залежить від страхового стажу, підстави припинення трудових відносин та розміру заробітної плати, отримуваної громадянином перед звільненням.
Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передують реєстрації особи як безробітної, становить 6 або більше місяців, допомога по безробіттю призначається наступним чином:
– якщо стаж до 2 років, передбачена допомога в розмірі 50%;
– від 2 до 6 років — 55%;
– від 6 до 10 років — 60%;
– понад 10 років — 70%.
При цьому строки виплати наступні: перші 90 календарних днів допомога виплачується в повному розмірі, протягом наступних 90 календарних днів – 80%, у подальшому – 70% (від призначеного розміру допомоги по безробіттю).
Максимальний розмір становить 150% від мінімальної заробітної плати (9750 грн.), мінімальний розмір для застрахованих осіб – 1800 грн., для незастрахованих осіб (страховий стаж менше 6 місяців) мінімальна допомога становить 1000 грн.
Тривалість виплати допомоги по безробіттю залежить від причини звільнення:
- за власним бажанням без поважної причини або за згодою сторін під час дії карантину та воєнного стану – 270 календарних днів;
- інші причини звільнення – 360 к.д.;
- для молоді (до 35 років без страхового стажу) – 180 к.д.
Детальніше про допомогу по безробіттю дізнавайтесь у фахівців служби зайнятості, а також в особистому кабінеті на сайті Державної служби зайнятості https://www.dcz.gov.ua/cabinet. Або пишіть нам у телеграм канал https://t.me/Pidtrimka_DCZ_Khmelnitsky
Відділ інформаційної роботи, Хмельницький обласний центр зайнятості, тел: +38(0382) 65-74-18, +38(0382)76-46-42, khm-ocz@kmocz.gov.ua