Асоціація міст України спільно з Держгеокадастром розробила Практичний посібник з питань передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну
В Україні продовжується реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади. Громади отримують більше ресурсів і повноважень. Надважливим ресурсом для громад є земля – це і розвиток, і економіка, і наповнення місцевих бюджетів і, відповідно, благополуччя жителів. Асоціація міст України вітає Указ Президента про передачу сільгоспземель громадам і постанову Уряду, яка запускає механізм повноцінної передачі з державної у комунальну власність земель сільськогосппризначення всім без виключення територіальним громадам.
Щоб допомогти громадам пройти цей шлях з питань питань передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Асоціація міст України спільно з Держгеокадастром розробила Практичний посібник з питань передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність .
30 листопада 2020 року Асоціація міст України провела в Українському кризовому медіа-центрі презентацію Практичного посібника для громад з питань передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність.
Посібник розробили аналітики АМУ в рамках Проєкту USAID ПУЛЬС та у співпраці з Держгеокадастром.
Спікерами заходу виступили:
► Олександр Слобожан, Виконавчий директор АМУ
► Анатолій Мірошниченко, перший заступник Голови Держгеокадастру
► Ярослав Рабошук, директор Аналітичного центру АМУ
Відкриваючи захід, Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан зазначив, що на цьому тижні буде розглядатися важливий для усіх органів місцевого самоврядування законопроєкт №2194.
Асоціація міст України брала активну участь у підготовці законопроєкту №2194, реалізація якого вирішить низку проблем у сфері земельних відносин. За розрахунками АМУ, до кінця поточного року, в крайньому випадку на початку наступного року, механізм передачі земель сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність має бути повністю реалізований, – підкреслив О.Слобожан
А.Мірошниченко зауважив, що з моменту проголошення Незалежності України землі комунальної власності перебувають у статусі «сироти». Хоча у 1996 році право комунальної власності отримало Конституційне закріплення, лише у 2013 році з’явився механізм передачі земельної ділянки у комунальну власність. І тільки недавно передача земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність стала пріоритетною і набула масштабності.
Без передачі земель з державної у комунальну власність територіальні громади не матимуть необхідних ресурсів для здійснення покладених на них обов’язків. Тому Держгеокадастру важливо, щоб землі, які були відібрані у громад, повернулися до них, – сказав А.Мірошниченко.
Також спікер зазначив, що планується передати у комунальну власність близько 2 млн га.
Директор Аналітичного центру АМУ Ярослав Рабошук підкреслив, що після місцевих виборів, які відбулися 25 жовтня, передача земель у комунальну власність посилить органи місцевого самоврядування.
Посібник, розроблений спільно з Держгеокадастром допоможе органам місцевого самоврядування вчасно прийняти земельні ділянки, щоб з 1 січня 2021 року розпочати повноцінну роботу, мати ресурс для наповнення бюджету та для залучення інвесторів, – зауважив Я.Рабошук.
Наостанок Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан наголосив, що посібник, який можна завантажити на офіційному сайті Асоціації міст України, містить контакти Регіональних відділень АМУ, консультанти яких готові надати допомогу з питань передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність.
Завантажити посібник можна на сайті Асоціації міст України за посиланням:https://www.auc.org.ua/sites/default/files/library/posibnyk2amu_zemlyaweb.pdf