28 липня — Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами

За даними Центру громадського здоров’я, у 2023 році на території України зафіксовано 759 випадків захворювання на гострий гепатит В. Таким чином, у порівнянні з 2022 роком захворюваність на гострий гепатит В зросла на 45, 96%.

Станом на кінець 2023 року в Україні зафіксовано 1391 випадок хронічного гепатиту В, що свідчить про зростання кількості випадків на 55,25% у порівнянні з 2022 роком.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, пів мільярда людей у світі хронічно інфіковані гепатитом В або С. У 58 % випадків вірус призводить до цирозу, а у 78 % — до раку печінки. Захворіти на гепатит може кожен, незалежно від віку, статі та способу життя. Тому за перших ознак гепатиту будь-якого виду варто звернутися по допомогу і не гаяти час із лікуванням.

Що таке вірусний гепатит?

Гепатит — це запалення печінки, яке у більшості випадків має вірусне походження. Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити В і С.

Вірус вражає гепатоцити (основні клітини печінки), внаслідок чого печінка не може нормально функціонувати: вона наповнюється кров’ю і з’являються осередки фіброзу (тобто відмирання тканин).

Якщо організм позбавляється захворювання, клітини печінки швидко відновлюються. У деяких випадках розвивається хронічне запалення, що призводить до цирозу та печінкової недостатності.

Види гепатитів . Існує 5 основних видів вірусу гепатиту:

Гепатит А (HAV). Інші відомі його назви — «хвороба Боткіна» або «жовтуха». Захворювання частіше має легкий перебіг, але бувають і складні випадки. Вірус досить довго живе у воді — до 10 місяців, проте гине після 5 хвилин кип’ятіння.

Гепатит В (HBV), Гепатит С (HCV). На жаль, подолати ці типи вірусу дуже складно. Він легко переходить у хронічну форму та спричиняє ускладнення. Гепатит В та С передається при контакті з кров’ю інфікованої людини. Сучасна терапія допомагає повністю побороти це захворювання.

Гепатит D (HDV), Гепатит Е (HEV). Сьогодні активно вивчаються більш рідкісні форми — гепатит F, TTV, SEN, G.

Перші симптоми та ознаки

Інкубаційний період захворювання досить тривалий, часто воно має прихований перебіг, тому перші симптоми можуть з’явитися не одразу.

Загальні ознаки гепатиту всіх видів:

  • слабкість і швидка втомлюваність;
  • роздратування або апатія;
  • розлади з боку ШКТ — нудота, блювання, біль у животі та діарея;
  • потемніння сечі;
  • знебарвлення калу;
  • пожовтіння шкіри, слизових оболонок і склер;
  • підвищена температура тіла.

          Не варто забувати, що перебіг захворювання може відрізнятися залежно від виду вірусу, що став його збудником.

Шляхи передачі

Вірус гепатиту має досить широкий спектр шляхів ураження:

Гепатити А й Е передаються здебільшого фекально-оральним шляхом. Це вживання продуктів із поганою термічною обробкою, забруднена вода, немиті руки, порушення санітарних норм та гігієни.

Гепатит В (разом із ним D) і C головним чином передаються через кров та рідини організму (слина, вагінальні виділення, сім’яна рідина, менструація). Тому шляхами передавання вірусу є незахищені сексуальні контакти, хірургічні втручання, стоматологічні процедури, використання нестерильного інструментарію для татуювання, пірсингу чи вживання ін’єкційних наркотиків. Дитина може отримати гепатит В від інфікованої матері під час пологів.

Куди звертатися по допомогу?

Якщо ваше самопочуття погіршилося, насамперед зверніться до сімейного лікаря, а у важкому стані – викликайте швидку допомогу. Не приховуйте обставин, за яких могло статися інфікування. Це дуже важливо для постановки правильного діагнозу!

          Сімейний лікар видає направлення на аналізи, а також на консультацію до інфекціоніста та гастроентеролога.

Діагностика гепатиту рекомендована:

  • при постановці вагітних на облік;
  • після контакту з біологічними рідинами іншої людини;
  • після нещодавнього переливання крові.

Пам’ятайте: не варто займатись самодіагностикою та самолікуванням. В Україні кожен пацієнт має право на безкоштовне лікування за державний кошт. Сімейний лікар розповість алгоритм дій для отримання безкоштовних медикаментів.

Як лікувати гепатит: загальні принципи

Основою попередження вірусного гепатиту В є вакцинація. Щеплення проводять новонародженим дітям у перший день життя. Наступні дози — згідно з календарем щеплень МОЗ України.

Чи потрібно вакцинуватися проти гепатиту В дорослим?

В Україні щеплення проти гепатиту В стало доступним для немовлят після 2001 року, тож дорослим, які народилися раніше, варто вакцинуватися.

Дорослі, які хочуть вакцинуватися від гепатиту, можуть отримати 3 дози вакцини проти гепатиту В «Енджерикс-B» чи комбінованої вакцини «Твінрикс» проти гепатиту А та гепатиту В.

Наразі вакцинація дорослих від гепатиту В не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).

          Рекомендовано пройти курс щеплень людям із груп ризику:

  • медичним працівникам, які мають постійний контакт із біологічними рідинами;
  • людям, які вживають ін’єкційні наркотики;
  • людям, які живуть із ВІЛ;
  • хворим, які перебувають на гемодіалізі;
  • особам, які часто змінюють сексуальних партнерів, а також тим, які живуть статевим життям з інфікованим партнером;
  • чоловікам, які мають секс із чоловіками.

Вірус типу С, вірус типу D — Вакцини не існує.

Вірус типу Е Вакцину винайдено й зареєстровано лише в Китаї.

Важливо! При лікуванні-не можна вживати препарати без призначень лікаря та купувати за кордоном лікарські засоби, які не зареєстровані в Україні.

Дієта при гепатиті є обов’язковою частиною терапії. Основним принципом дієтичного харчування є зниження навантаження на печінку і ШКТ.

          Рекомендовано:

  • 4–6 прийомів їжі на добу з інтервалом у 3–4 години;
  • виключення їжі на ніч;
  • добова кількість калорій – менше 3000 ккал;
  • виключення з раціону копченого й гострого;
  • відмова від алкоголю й тютюну.

Профілактика: як захиститися від гепатиту

  • використовувати презервативи;
  • користуватись лише стерильним ін’єкційним обладнанням: для пірсингу, татуювання, косметичних процедур;
  • користуватись індивідуальними бритвами, зубними щітками, манікюрними ножицями;
  • перевіряти донорську кров;
  • ретельно мити руки, термічно обробляти продукти, споживати кип’ячену воду.

          Гепатити виліковні, проте деякі їх види занадто агресивні та загрожують фатальними наслідками. Тому дбайте про себе і рідних. Щорічно звертайтесь до сімейного лікаря , щоб пройти тестування на гепатити В і С. Дотримуєтесь профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак захворювання – не зволікайте, а прямуйте до лікаря.

          Більше інформації про гепатити та їх профілактику можна знайти на офіційному сайті ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” — https://km.cdc.gov.ua/news/virusni-gepatyty/.

За інформацією ДУ “Хмельницький обласний
центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”