Обережно! Кліщі!

З настанням тепла і пробудженням рослин активізуються іксодові кліщі. І хоч весна тільки почалась, медики вже фіксують перші випадки укусів на Хмельниччині. Сезон найбільшої активності кліщів припадає на травень-жовтень, проте, зважаючи на різке потепління, вже в квітні спостерігається їх активізація.

Кліщів можна зустріти не лише на природі (ліси, парки, сквери), а й на будь-якому газоні. Небезпека кліщів у тому, що вони можуть переносити серйозні інфекційні хвороби, серед яких найпоширеніші: хвороба Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз), хвороба Міямото, кліщовий вірусний енцефаліт і ще близько 150 найменувань.

Початок хвороби Лайма за проявами схожий на грип: гарячка, головний біль, сильна втома, збільшуються лімфатичні вузли, виникає біль у суглобах та м’язах.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Особливе занепокоєння виникає, коли з’являються такі симптоми, після перебування на природі. На місці укусу кліща – характерна червона пляма, яка з часом більшає і стає схожою на мішень, болить та часто супроводжується свербінням. Поява червоної плями після присмоктування кліща є прямим показом для звернення до лікаря!

Як уберегтися від кліщів:

  1. Подбайте про відповідне вбрання перед прогулянкою. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки. Обирайте одяг світлого кольору – на ньому легше помітити кліща.
  2. Одягайте головний убір (кепка, панамка, косинка) і закривайте шию.
  3. Використовуйте репеленти (спреї, креми) з позначкою «проти кліщів». Дотримуйтеся інструкції з використання засобу (обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії!).
  4. Уникайте високої трави, чагарників і опалого листя (саме там кліщів найбільше).
  5. Кожні дві години оглядайте себе та своїх близьких.
  6. Більш ретельний огляд під хорошим освітленням слід провести й після повернення додому.
  7. Одяг, який ви носили на прогулянці, ретельно почистьте та виперіть. Те саме зробіть із речами, якими ви користувалися, наприклад, ковдрами. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
  8. Якщо на природу брали домашнього улюбленця — його також слід оглянути на наявність кліщів.

Що робити, якщо ви виявили на собі кліща:

1. За можливості зверніться до медпункту або травмпункту, де кліща видалять професійно.

2. Якщо ви витягуєте кліща самостійно:

  • Не тисніть та не виривайте;
  • не заливайте олією, спиртом або іншими речовинами (кліщ може виділити ще більше токсинів);
  • обережно викрутіть кліща обертальними рухами пінцетом або через марлю;
  • важливо видалити кліща разом із хоботком, якщо ж він відірвався – видаліть його стерильною голкою;
  • після видалення кліща місце укусу потрібно обробити антисептиком, а руки – вимити з милом;
  • у разі перебування кліща на тілі понад 36 годин – зверніться до медиків, щоби здійснити постконтактну профілактику хвороби Лайма. Для цього знадобиться антибіотик, який призначає лише лікар;
  • впродовж наступних трьох тижнів після укусу кліща спостерігати за станом здоров’я: щоденно вимірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи появи почервоніння на шкірі, негайно звернутися до лікарні.

Джерело: МОЗ України.

Будьте обережні і тоді відпочинок на природі залишить вам тільки приємні